Hlavní stránka Naši psi Volná štěňata Momentky Reference Začínáte? Odkazy

FAQ - často kladené otázky

Jak z názvu vyplývá, pokusím se na této stránce odpovědět na otázky, které mi nejčastěji kladou lidé, kteří již mají nebo si teprve zvažují pořízení svého mazlíčka ;-) Jestiže ale nemáte zatím žádného pejska, doporučuji Vám podívat se nejprve sem.

1. Říká se, že jorkšír je vzteklý pes, je to pravda?

Pokud nezvládáte jeho výchovu, může to tak být. To se ovšem netýká pouze jorkšírů, ale obecně každého plemene. Jork je pes inteligentní, temperamentní, vytrvalý, se silnou vazbou na svého pána a členy "smečky" (rodiny).

2. Je jork vhodným plemenem i pro rodinu s malými dětmi?

I u této otázky lze uvést obecnou odpověď platnou pro většinu plemen. Dokážete-li svým dětem vysvětlit jak mají se štěnětem zacházet a pečovat o něj, aby necítily, že je při hrách s ním jen peskujete, mohou společně vést přátelský a spokojený život, kdy dítě péčí o psa získává pocit odpovědnosti. Pokud to ale nedokážete a dítě si ke štěněti nenajde vztah, ze psa se může časem stát neurotický a problematický jedinec nejen k Vašim dětem.

3. Může jork spát v posteli?

Ovšem, je jen třeba dbát na zvýšenou hygienu při návratu z vycházky. Nechcete-li aby Váš pejsek v posteli spal, nesmíte mu to dovolit ani jednou a připadně i zamezit přístupu do ložnice. Často se říká "jedna noc v posteli - každá noc v posteli". Pokud to pejskovi dovolíte jednou, už mu nikdy nevysvětlíte, že podruhé do postele nesmí.

4. Je jork náročný na stravu?

Už jeho velikostí je jasné, že pokud jde o množství, tak není. Jde-li o složení, pak tu jistá náročnost je. Osobně doporučuji majitelům mnou odchovaných štěňat krmení plnohodnotnou suchou (granulovanou) stravu. Není vhodné kombinovat suchou, konzervovanou a případně i vařenou stravu. Zatěžuje se tím organismus psa a ten pak může trpět zažívacími problémy, průjmy a případně i nadváhou. Do dvanácti měsíců věku krmte stravou určenou pro štěňata (puppy). Od jednoho roku stravou určenou pro dospělé jedince. Pro jorka a jeho nároky je vhodný "Adult". Je to krmivo pro psy, kteří vedou běžný život, bez větší fyzické námahy. Dnes je dokonce k dostání speciální krmivo pro jorkšíry od firmy Royal Camin. Samostatnou oblastí je však výživa pro březí a kojící feny.

5. Je jork náročný na pohyb a vycházky?

Jork je všeobecně temperamentní a vytrvalé plemeno psa, které Vám bude vděčné za sebemenší procházku a možnost proběhnout se. Zvládne i několikakilometrovou tůru přírodou, aniž bychom na něm viděli potřebu si odpočinout. Po příchodu domů si pravděpodobně zaleze do pelíšku a bude spát, aby Vám následně na to dokázal, že by si vše velmi rád zopakoval. Nedoporučuji však dlouhé a namáhavé vycházky ze chladného a sychravého počasí. Jork jako plemeno nemá podsadu a při provlhnutí srsti rychle prochladne. Někteří z mých psů za takového počasí dokonce zcela odmítají jít ven.

6. Je jork náročný na péči o srst?

Jorkšír je oblíbený nejen pro svou povahu, ale především kvůli svému vzhledu. Mou snahou není popisovat zde péči o "výstavního" psa. To je skutečně obsáhlá problematika. Chci popsat běžnou péči o jorka, kterého máte doma jako svého mazlíčka a která nebude obtěžovat ani Vás ani Vašeho pejska. Denně postačí 5 minut na prokartáčování, pročesání a úpravu culíčku na hlavě jorka. Pokud tuto péči několik dní za sebou zanedbáte bude Vás to stát mnohem více času a Vašeho pejska to bude zřejmě i skutečně bolet. Nikdy však nerozčesávejte srst slepenou močí. Pro pejska je to nepříjemné a přetrháním srsti naděláte více škody než užitku. Je lépe takto znečištěnou srst opláchnout, osušit a po uschnutí vykartáčovat a pročesat. Pokud jde o koupání, záleží na tom, v jakém prostředí se pejsek pohybuje a jak rychle si zapráší a znečistí srst. Platí, že čím častěji budete pejska koupat, tím déle udržíte krásnou dlouhou a lesklou strst Vašeho miláčka. Neméně důležitá je ale v tomto ohledu i výživa.

7. Je jorkšír náchylný k nemocem?

U jorků se mohou objevit některé genetické vady, jako například zúžená průdušnice, ale pokud si pořídíte štěně z řízeného chovu, po zdravých rodičích, získáte tak jedince s minimálním sklonem a bez vážného genetického zatížení, což u neřízeného chovu zaručit bohužel nelze.

8. Mají feny jorkšírů problematické porody?

V povědomí veřejnosti se toto tvrzení tak nějak usadilo, ale rozhodně to nelze obecně potvrdit. I toto je totiž obvykle dáno genetickou dispozicí. Jsou-li rodiče z bezproblémových vrhů, je vysoce pravděpodobné, že i tato fena bude rodit bez problémů.

9. Nechci se věnovat chovu, ani chodit na výstavy. Nestačil by mi tedy pes bez rodokmenu? Byl by určitě daleko levnější...

Ano, musím souhlasit, byl by levnější (řádově o třetinu až polovinu), ale to je vše, nižší pořizovací cena.
Položte si ale otázku: "Proč chci právě jorkšíra?" Není to snad proto jak vypadá a jaký je? Nabízím Vám odpověď na to, proč si pořídit štěně s průkazem původu z řízeného chovu a proč si nekupovat levnějšího pejska bez průkazu původu (tzv. bezpapíráka).

Základním předpokladem řízeného chovu je poradcem doporučené spojení dvou vybraných jedinců a to přinese potomky s maximálním vytěžením dobrých povahvých a vzhledových vlastností štěňat.

Dále je tu kontrola poradce chovu v jakém prostředí pejsci vyrůstají, jak prospívají a v jaké kondici je chovná fena. Tyto základní a velmi důležité fakty Vám nikdo u "bezpapíráků" nezaručí. V neřízených chovech totiž běžně dochází ke spojení náhodnému a často nevhodného páru dvou jedinců, kteří nebyli zařazeni do chovu. To znamená, že oni sami sice průkaz původu často mají, ale z různých vážných důvodů byli s chovu vyřazeni z předpokladu, že jejich potomci ponesou stejné vady, které se na potomcích mohou projevit dokonce ještě výrazněji, než u vyřazených rodičů.

Nevěřte chovateli, který Vám bude tvrdit, že Vámi vybrané štěně je z vrhu nadbytečné a proto nemá průkaz původu. Takovým lidem se snad ani nedá říkat chovatel. Ty tam jsou doby, kdy byly průkazy vystavovány pouze pro několik prvních štěňat z vrhu (obvykle 4-6 podle plemene). Dnes jsou průkazy původu vystavovány všem štěňatům, i kdyby jich bylo více než šest!

Proto zvažte důkladně své rozhodnutí od koho a jaké štěně si pořídíte. Můžete sice ušetřit při nákupu, ale pravděpodobně si neušetříte zklamání, protože pejsek bude třeba příliš velký, s nekvalitní srstí. A to už vůbec nemluvím o často nemalých výdajích za veterinární ošetření nutně plynoucích z případných genetických vad.